You are here

Пуск насосної станції на дамбі балки Іванівська

Submitted by elena on Срд, 10/04/2017 - 14:53

В зоні обслуговування Вітовського УВГ на Явкинській зрошувальній системі знаходиться 3999 га зрошуваних земель, прив'язаних до мережі каналів 4-1-К та 4-2-К Грейгівської сільради. Водоподача на полив здійснюється ПНС-4 зі ставку №3 на балці Іванівська біля с. Білозірка (технологічний ставок добового регулювання). В середньому за сезон водокористувачам подається 8-10 млн. м3 води.

Згідно проектної технологічної схеми вода в Білозірський ставок повинна була подаватись із Інгулецького магістрального каналу  по магістральним та розподільчим каналам Явкинської системи з трьома станціями перекачки, проходячи транзитом Явкинське водосховище та Новоолександрівський ставок і далі по балці Іванівській  -  у ставок №3 для послідуючої подачі на зрошення сільгоспугідь.

Загальна протяжність водоподаючого тракту – близько 80 км. Зрошувана вода передавалась чотирма управліннями водного господарства по території чотирьох районів. Висота підйому – 80 м.

Через чималі втрати води (близько 70-80%) та великі затрати на електроенергію під час перекачки води за проектною схемою, наповнення ставка №3 останнім часом здійснюється по Спаському МК та скидному каналу С-1, який має обмежені пропускні можливості.

Крім того, постійно зростає інтерес сільгосптоваровиробників до зрошення, а саме: вже відновлено зрошувані площі за рахунок приватних інвестицій на Явкинській системі Вітовського УВГ та на Спаській системі Снігурівського УВГ та напрацьовані плани щодо подальшого відновлення (так, тільки у наступному році планується відновити зрошення на площі близько 800 га).Таким чином, дуже гостро постало питання пошуку альтернативного рішення проблеми.

Тому, було прийняте рішення по встановленню перекачуючої насосної станції для подачі води у Білозірський ставок з Засільського водосховища, який наповнюється з Інгулецького МК. Тим самим, значно скорочувалася протяжність водоподаючого тракту, висота підйому – з 80 до 3 м, а відповідно й витрати на подачу води до точки водовиділу.

Протягом двох років Вітовським УВР було зроблено всю необхідну роботу:  замовлено проектно-кошторисну документацію,  проведені тендерні процедури, виконані підготовчі та монтажні роботи. Загальна вартість -  близько 600 тис. грн. Потужність насосної станції – 30 тис. м3/добу.

І нарешті, 3 жовтня 2017 року у с. Білозірка Вітовського району на дамбі балки Іванівська відбувся урочистий пуск насосної станції СНВ (е) – 420-10, у якому прийняли участь начальник Південно-Бузького БУВР Сергій Письменний, заступник начальника Анатолій Грищенко, начальники підвідомчих управлінь водного господарства та спеціалісти експлуатаційних служб.